چاپ خبر
دبیرستان هیات امنایی امام علی (علیه السلام) شنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۹
انواع خواندن
انواع خواندن تأثیر عمیقی بر سرعت خواندن دارد. زمانی که شما مطلبی را کلمه به کلمه می‌خوانید ....
 
انواع خواندن تأثیر عمیقی بر سرعت خواندن دارد. زمانی که شما مطلبی را کلمه به کلمه می‌خوانید، چشمانتان اغلب به عقب برمی‌گردند و کلمه یا خط قبلی را مرور می‌کنند؛ همچنین ممکن است که ما روی یک کلمه خاص حتی بعد از این‌که آن را خوانده باشیم، باقی بمانیم. این مسائل ظاهری در کاهش سرعت خواندن و درک ما تأثیرگزارند. در مجموع ما با سه نوع کلی خوانش و در نتیجه سه سرعت مختلف مواجه هستیم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
⦁ خواندن در ذهن:
در این حالت از خواندن، ما هر کلمه را در ذهن خود وبرای خودمان می‌خوانیم که این نوع از خواندن، کُندترین نوع خواندن است. بسیاری از افرادِ دارای هوش بالا که از این روش استفاده می‌کنند، سرعتی معادل ۲۵۰ کلمه در دقیقه دارند.
⦁ خواندن صدادار:
 در این روش ما صدای کلمات را در واقع یا زیرلب نیز می‌شنویم. این روش هم یکی از روش‌های خواندن است که آن هم سرعت پایینی دارد.
⦁ خواندن تصویری:
 در این روش افراد معنای کلمات را درک می‌کنند به جای آن که آن را در ذهن یا از طریق دهان بازخوانی کنند. این روش سریع‌ترین روش خواندن به شمار می‌رود.
به‌طور کلی افرادی که مطالب را در ذهنشان روخوانی می‌کنند سرعتی معادل ۲۵۰ کلمه در دقیقه دارند. آن‌هایی که کلمات را با صدا می‌خوانند، نهایتاً سرعتشان معادل ۴۰۰ کلمه در دقیقه است و افرادی که متن یا کتاب را به لحاظ بصری می‌خوانند سرعتی نزدیک به ۷۰۰ کلمه در دقیقه دارند که چیزی در حدود سه برابر افراد دسته اول است.
انتهای پیام/.